HOME

GEORGE RECLOS

FRANK PANIS

FRANCESCO ZEZZA

PATRICIA SPINELLI

ARTICLES

FISH INDEX

PROFESSIONALS

AQUARIUM CONSERVATION PROGRAMME (ACP)

PHOTO GALLERY

LINKS

BOOK REVIEW

AWARDS

MARINE TANK

DISCOVER MEDITERRANEAN

SIDE EFFECTS

HOBBYIST'S GALLERY

MACRO & NATURE PHOTOGRAPHY

DISASTERS WITH DAVE

MCH-DUTCH

MCH-DEUTSCH

ARTIKELN

MCH PO POLSKU

ARTYKUŁY

ΑΡΧΙΚΗ

ΑΡΘΡΑ

ΕΙΔΗ ΨΑΡΙΩΝ

ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ

ΣΥΝΔΕΣΜΟΙ

ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ

ΒΡΑΒΕΙΑ

 

 

 

Parablennius gattorugine (Brunnich, 1768)


 

Photo of the Month - July 2004

Click on the thumbnails for the high resolution pictures. Photos by A. Iliopoulos / MCH

Parablennius gattorugine. This adult specimen, measuring about twenty five centimeters (25 cm) was photographed in Delphini Bay at Syros island, at a depth of just eighty centimeters (80 cm).

Close up photo of the head of the animal.

Original drawing in "Guid d'identification des poissons marins Europe et Mediterranee" by Patrick Louisy

Parablennius gattorugine  Text and photos: Andreas I. Iliopoulos / MCH

Family: BLENNIIDAE

Order: Perciformes

Class: Actinopterygii

Natural habitat: Reef associated species. The adult specimens are found in rocky habitats near the coasts. When young they prefer shallow waters with vegetation. The species is active mostly during dusk and dawn.

Depth: from 0 to thirty five meters (usually to twenty meters)

Size: It may reach thirty centimeters (30 cm) in maturity.

Food: Feeds on small invertebrates, worms, planktonic organisms and algae.

Breeding: The species spawns from March to May (maybe only till April) and the males guard the eggs. Each male uses to spawn with several females and guards lots of eggs. The parental care lasts till the first month of the life of fry. The breeding males have a chocolate-brown overall coloration and bulb like glands are obvious on their anal spiny fin rays.

Distribution: Mediterranean Sea, Sea of Marmaras, Black Sea, Atlantic Ocean (from Ireland or Scotland to Morocco). Found only in mainland of Portugal. The older reports that were stating that the species also occurs in Azores and Madeira islands, is nowadays concluded that were misidentifications of P. ruber.

General information: Adapts easily in captivity, thus it is a nice introduction in a temperate marine system. The dietary preference of the species on vegetable matter makes it very a good addition in systems were algae must be controlled.

Common name: Tompot blenny

For more information about keeping it in the aquarium you can click here.

Οικογένεια: BLENNIIDAE

Κατηγορία: Περκόμορφα

Τάξη: Ακτινοπτερύγια

Φυσικό περιβάλλον: Το είδος είναι υφαλοδίαιτο. Τα ενήλικα άτομα απαντώνται σε βραχώδη παράκτια περιβάλλοντα, ενώ όταν είναι νεαρά ζουν στα ρηχά νερά με πλούσια υποθαλάσσια βλάστηση. Είναι πιο ζωηρά συνήθως νωρίς το πρωί και το σούρουπο.

Βάθος: Έως τα τριάντα περίπου μέτρα (30 m), αν και συνήθως απαντάται έως τα είκοσι μέτρα (20 m).

Μέγεθος: Τα ενήλικα φτάνουν τα σχεδόν τριάντα εκατοστόμετρα (30 cm) ολικού μήκους.

Διατροφή: Τρέφεται με μικρά ασπόνδυλα, σκουλήκια, πλανκτονικούς οργανισμούς και άλγες.

Αναπαραγωγή: Ζευγαρώνουν από τον Μάρτιο έως και τον Μάιο (κατά άλλους μόνο έως τον Απρίλιο) και τα αρσενικά είναι εκείνα που προσέχουν τα αβγά. Κάθε αρσενικό ζευγαρώνει με αρκετά θηλυκά ζώα και έτσι τα αρσενικά βρίσκονται να φρουρούν μεγάλες ποσότητες αβγών. Μένουν με τα ιχθύδιά τους έως τον πρώτο μήνα ζωής των λαρβών. Την εποχή της αναπαραγωγής τα αρσενικά άτομα φέρουν σοκολατί-καφέ χρωματισμό με έντονα «βολβόσχημα» σημάδια στο αγκαθωτό μέρος των εδρικών πτερυγίων τους.

Εξάπλωση: Μεσόγειος Θάλασσα, Θάλασσα του Μαρμαρά, Μαύρη Θάλασσα, Ατλαντικός Ωκεανός (από την Ιρλανδία ή τη Σκωτία έως το Μαρόκο). Στην Πορτογαλία απαντάται μόνο στην παράκτια ζώνη. Οι παλαιότερες αναφορές για την εξάπλωση του είδους στις Αζόρες και τη Μαδέρα αποτελούν λανθασμένες αναγνωρίσεις του είδους P. ruber.

Γενικές πληροφορίες: Ευπροσάρμοστο στην αιχμαλωσία, οπότε και αποτελεί μία καλή εισαγωγή για Μεσογειακά ενυδρεία υφάλους. Η διατροφική του προτίμηση στις άλγες το καθιστά μάλιστα απαραίτητο για τον έλεγχό τους σε ένα θαλασσινό Μεσογειακό σύστημα.

Κοινό όνομα: Ταινιοσαλιάρα.

Φωτογραφία 1 Parablennius gattorugine : Το ενήλικο αυτό άτομο, με μέγεθος γύρω στα είκοσι πέντε εκατοστόμετρα (25 cm) φωτογραφήθηκε στον όρμο του Δελφινιού, στο νησί της Σύρου σε βάθος μόλις ογδόντα εκατοστομέτρων (80 cm).

Φωτογραφία 2 : Κοντινή φωτο του κεφαλιού του ίδιου ζώου.

Για περισσότερες πληροφορίες για την ζωή του σε ενυδρείο, δέστε εδώ.

Κείμενα  και φωτογραφικό υλικό: Αντρέας Ι. Ηλιόπουλος/MCH

 

 

Site Search 

Contact us

       

Malawi Cichlid Homepage © 1999-2006. All rights reserved.