HOME

GEORGE RECLOS

FRANK PANIS

FRANCESCO ZEZZA

PATRICIA SPINELLI

ARTICLES

FISH INDEX

PROFESSIONALS

AQUARIUM CONSERVATION PROGRAMME (ACP)

PHOTO GALLERY

LINKS

BOOK REVIEW

AWARDS

MARINE TANK

DISCOVER MEDITERRANEAN

SIDE EFFECTS

HOBBYIST'S GALLERY

MACRO & NATURE PHOTOGRAPHY

DISASTERS WITH DAVE

MCH-DUTCH

MCH-DEUTSCH

ARTIKELN

MCH PO POLSKU

ARTYKUŁY

ΑΡΧΙΚΗ

ΑΡΘΡΑ

ΕΙΔΗ ΨΑΡΙΩΝ

ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ

ΣΥΝΔΕΣΜΟΙ

ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ

ΒΡΑΒΕΙΑ

 

 

 

Spicara maena (Linnaeus, 1758)

Photo taken by Antonis Bourikas at a depth of 8 meters. Aegean Sea, Syros island, Delphini bay, August 2002.

Original drawing in "Guid d'identification des poissons marins Europe et Mediterranee" by Patrick Louisy

Family: CENTRACANTHIDAE

Order: Perciformes

Class: Actinopterygii

Common name: Blotched picarel

Maximum size: The males up to 25 cm, while the females reach 20 cm.

Distribution: Mediterrannean Sea, Black Sea, East Atlantic Ocean (from Portugal to Mauriatania, Morocco and Canary Islands).

Depth: From sallow waters (3 to 5 meters) to 150 meters.

Environment: Demersal species. Lives in meadows. The species is found in mud, seagrass (usually Posidonia oceanica), sand and rocky areas forming large schools.

Food: Zooplankton feeder.

General info: A subtropical species, common on the fish market as a food fish, but of medium to minimum value. In the first years of its life it is female and turns to male after maturing (protogynus hermaphrodite). This fish is also characterized by sexual dimorphism.

 

Οικογένεια: CENTRACANTHIDAE (ΚΕΝΤΡΑΚΑΝΘΙΔΕΣ)

Σύνολο: Περκόμορφα

Τάξη: Ακτινοπτερύγια

Κοινό όνομα: Μένουλα

Τελικό μέγεθος: Τα αρσενικά φτάνουν τα εικοσιπέντε περίπου εκατοστόμετρα ενώ τα θηλυκά μόλις ξεπερνούν τα είκοσι.

Εξάπλωση: Μεσόγειος Θάλασσα, Μαύρη Θάλασσα, Ανατολικός Ατλαντικός Ωκεανός (από την Πορτογαλία έως τη Μαυριτανία, το Μαρόκο και τα Κανάρια νησιά).

Περιβάλλον: Σχετικά βαθύβιο, μεσοπελαγικό είδος.

Απαντάται συνήθως σε υποθαλάσσια λιβάδια. Συνηθέστερα βρίσκεται σε λιβάδια της Posidonia oceanica. Ακόμη προτιμάει λασπώδεις, αμμώδεις ή ακόμη και βραχώδεις περιοχές και σχηματίζει μεγάλα κοπάδια.

Βάθος: Απαντάται από πολύ ρηχά νερά (τρία με πέντε περίπου μέτρα) έως βάθη εκατόν τριάντα ή και εκατόν πενήντα μέτρων.

Διατροφή: Τρέφεται με ζωοπλανκτονικούς οργανισμούς.

Γενικές Πληροφορίες: Ημιτροπικό είδος, κοινό ψάρι στα δίκτυα ψαράδων, με μεσαία ή κατώτερη αξία.

Το χαρακτηριστικό του είδους είναι ο πρωτογυνικός ερμαφροδιτισμός, γεννιέται δηλαδή και ενηλικιώνεται ως θηλυκό και στη συνέχεια μετατρέπεται σε αρσενικό άτομο. Αυτό το είδος χαρακτηρίζεται από φυλετικό διμορφισμό.

Text and photos by Andreas Iliopoulos

Back ] Up ] Next ]

Site Search 

Contact us

       

Malawi Cichlid Homepage © 1999-2006. All rights reserved.